دستگاههای لاغری

بافت چربی که در کل بدن وجود دارد از نظر ساختار عملکرد به عنوان یک بافت وظیفه تنظیم دمای بدن، تامین انرژی و حفاظت از بدن در برابر آسیب های مکانیکی را به عهده دارد. در افراد نرمال چربی زیر پوست ۱۰ % وزن بدن را تشکیل می دهد.
افزایش وزن و چاقی عوامل مختلفی دارد، با این حال علت اصلی آن را عدم تعادل انرژی به صورت دریافت کالری بیشتر نسبت به میزان مصرف کالری در بدن می دانند. یکی از پر کاربردترین روشهایی که برای از بین بردن چربی ها استفاده می شود دستگاه های لاغری است.

دستگاه کویتیشن

Cavitation device

کویتیشن یک روش جدید و بدون نیاز به جراحی برای حذف چربی های اضافی بدن است. این تحول بنیادین در اروپا طراحی شده است و هیچ احتیاجی به جراحی، بیهوشی، بستری شدن و دوران نقاهت ندارد. دستگاه کویتیشن لاغری با امواج اولتراسوند کار می کند، در اثر برخورد امواج اولتراسوند (نوعی امواج صوتی) با فرکانس بسیار زیاد با مولکول های آب میان بافتی، حباب های ریزی در اطراف سلول های چربی ایجاد می شود. این حباب ها که به شدت تحت تاثیر امواج اولتراسوند می باشند، در حال لرزش و فوران بوده و در اثر برخورد این حباب ها با دیواره سلول های چربی و ترکیدن آنها سبب پارگی دیواره سلول های چربی و بیرون ریختن چربی درون سلولی (تری گلیسرید) و خروج آب درون سلولی می گردد. در حقیقت کویتیشن با شکستن سلول چربی و انحلال چربی های به دام افتاده باعث از بین رفتن این سلول ها می شود. آب درون سلولی بوسیله سیستم لنفاوی تخلیه و بوسیله کلیه ها به شکل ادرار دفع می شود. چربی درون سلولی (تری گلیسرید) که با کویتیشن آزاد شده، بوسیلۀ آنزیم ها به گلیسرول و اسیدهای چرب آزاد تجزیه می شود. گلیسرول نوعی چربی محلول در آب است که پس از کویتیشن وارد گردش خون شده و هر سلولی که نیاز به انرژی دارد آنرا از خون دریافت کرده، به مصرف سوخت و ساز (متابولیسم) می رساند. دستگاه Cavitation انرژی را به شکل غیر متمرکز از طریق پوست به بدن انتقال می دهد. در این روش پوست و چربی ها به یک میزان مورد تابش قرار می گیرند که این مربوط به شکل گذشته دستگاه های اولتراسوند بود که در این روش حتما می بایست با افزایش دما محیط را برای جذب اولتراسوند آماده کرد. دستگاه کویتیشن که برای تخریب سلول های چربی به کار می رود از تکنولوژی متمرکز غیر حرارتی استفاده می کند و امواج اولتراسوند را به شکل ضربانی و پیوسته جهت ایجاد بیشترین شدت و فشار در بافت انتقال می دهد. این جریان به صورت کامل انتخابی سلول های چربی را بدون ایجاد آسیب در پوست، عروق خونی، رشته های عصبی تخریب می نماید. سلول های چربی در حین درمان تخریب می شود و تری گلیسیرید ها و بقایای سلولی توسط سیستم متابولیک بدن دفع می شوند.

دستگاه هایفو

Haifu machine

در هایفوهای لاغری به علت تمرکز دقیق در بافت چربی به این دستگاه امکان داده می شود تا بتواند ۷۰-۸۰% از چربی های مورد هدف خود را دچار انحدام کند. در دستگاه هایفو به علت تمرکز انر‍ژی و تمرکز بر بافت هدف می توان انتظار داشت که در این دستگاه ها بدون انجام هر گونه ماساژ یا وکیوم به مدت طولانی به نتیجه مشابه و یا نتیجه ای فراتر از دستگاه های کاویتیشن دست یافت. دستگاه هایفو لاغری نسل جدید از دستگاه هایی بر پایه اولتراسوند می باشند که توانسته اند نظر بسیاری از پزشکان و بیماران را به خود جلب کنند. به علت تمرکز انرژی و تمرکز بر بافت هدف عوارض جانبی در این دستگاه ها نسبت به کاویتیشن به شکل قابل توجهی کاهش پیدا کرده است.

دستگاه کول ویوو

Coolwaves device

کول ویووز یا (Coolwaves) در اصل فرکانس های انتخابی مایکرویوو هستند که جایگزین فرکانس رادیویی و کرایولیپولیز است و به تمرکز انرژی بر روی سلول های چربی کمک می کنند. تکنولوژی کول ویووز در این دستگاه برخلاف دستگاه های مشابه، کاری می کند که انرژی حاصل از دستگاه، لایه های سطحی پوست را دور بزند و انرژی را مستقیما به چربی های زیر جلد منتقل کند. این باعث کاهش آسیب به ساختارهای پوستی و مورد هدف قرار گرفتن سلول های چربی می شود.

دستگاه کرایولیپولیز

دستگاه کرایولیپولیز

Cryolipolysis machine

کرایولیپولیز از سرما برای شکستن سلول های چربی استفاده میکند. سلولهای چربی برخلاف سایر سلولها، به سرما حساس هستند و در حالی که سلول های چربی یخ می زنند، پوست و سایر ساختارها مصون از آسیب می مانند.کرایولیپولیز یکی از محبوب ترین روش های لاغری موضعی است و بیش از ۴۵۰ هزار درمان کرایولیپولیز در سراسر جهان انجام شده است

فیلم معرفی دستگاه کرایولیپولیز